Kompozycja ze świecami

Prosty sposób na święta lub komunię

Co będzie Ci potrzebne?

Z

Kwiaty + Świece

Z

Pinholdery + Plastelina

Z

Gąbka florystyczna

Z

Dekoracyjna podstawka

Kompozycja ze świecami, to jedna z pierwszych dekoracji, które zrobiłam na kanale “Proste Jak Kwiaty”. Wybrałam białe kwiaty, które zestawione z zielenią i białymi świecami są bardzo eleganckie. Ta kompozycja świetnie nadaje się na święta, chrzciny, komunie i inne specjalne okazje.

Do pracy wykorzystałam, podstawkę, którą kupiłam w Ikei. Jest to właściwie podstawka pod świece, ale często służy mi jako podstawka pod kwiaty, bo jed bardzo ładna i błyszcząca, a to daje kompozycji dodatkowe punkty. Kompozycja ze świecami nie może obejść się też bez… świec. Wybrałam białe, dekoracyjne, obsypane srebrnym brokatem.

Drut florystyczny przyda się do mocowania świec do gąbki. Możemy użyć tu tzw. candle – holderów, uchwytów, które mocuje się w gąbce, a świecę wkłada do środka, ale sposób z drutem jest bardziej dostępny i każdy może zrobić to w domu. Wystarczy owinąć kilkakrotnie dół świecy drucikiem i pozostawić dwie końcówki wolne, je możemy zakotwiczyć w gąbce.

Gąbkę do podstawki też możemy przytwierdzić na dwa sposoby. Można użyć plastikowego pinholdera i plasteliny florystycznej lub taśmy florystycznej, zwanej kotwicą. Ze względu na to, że chciałam pokazać biały brzeg podstawki i nie chciałam zakrywać go liśćmi, użyłam pinholderów, które są bardziej dyskretne.

Plastelinę należy rozgrzać w dłoniach, rozciągnąć na plastikowej powierzchni i przykleić pinholder do podstawki. Na to nakładamy gąbkę florystyczną, już namoczoną. Na jedną kostkę gąbki przydadzą się przynajmniej 2 uchwyty, aby gąbka była stabilna i dobrze przytrzymywała kwiaty.

Iwona Pękala-Popek

Iwona Pękala-Popek

florystka

Pomagam kobietom poznać oraz zrozumieć świat roślin. Uczę jak w prosty sposób upiększyć swój dom kwiatami i czerpać z tego przyjemność.

Układanie kompozycji zaczynam od zieleni. Starałam się nie zakrywać pięknego brzegu podstawki. Zielenią możemy zaznaczyć główne punkty kompozycji i nadać jej ogólny kształt. Później dochodzą kwiaty, które wypełniają wolne miejsca.

 

Układanie kwiatów to zajęcie intuicyjne. Nie da się tego zaplanować co do centymetra, czasem wyjdzie tak, a czasem zupełnie inaczej. I to właśnie w kwiatach lubię najbardziej. Przy układaniu pamiętaj o podstawach, czyli całkowitym zakryciu gąbki roślinami.

 

Jaki zieleń użyłam Pittosporum, czyli zielonych gałązek z jasnymi przebarwieniami na brzegach, a także Leder, czyli popularną „paprotkę” z kwiaciarni. Te liście mają lekki połysk, dlatego też pasują do całej dekoracji i brokatowych świec. Margerytki to trwałe kwiaty. Kojarzą się z niewinnością, czystością, dlatego polecam te kwiaty na komunię dziecka.

 

Pewnie zastanawiasz się ile czasu zajmie taka dekoracja? Myślę, że poświęcisz na nią ok. pół godziny, a efekty przekroczą Twoje oczekiwania. Margerytki są tanie. Cena za sztukę to ok 4-6 złotych, a na jednej gałązce znajdziesz nawet kilkanaście mniejszych kwiatów. Goździki gałązkowe to też jedne z najańszych kwiatów. Jeśli nie masz możliwości kupna liści dekoracyjnych – wykorzystaj te ze swojego ogródka.

 

Życze Ci miłej zabawy z kwiatami.

Zapisz się na Bezpłatne Wyzwanie

Gratuluję! Weźmiesz udział w wyzwaniu o kwiatach, które odbędzie się pod koniec sierpnia 2017 :)

sekrety florysty

Poznaj 9 sekretów florystów

Pobierz Listę i układaj kwiaty jak profesjonalista

Brawo, wszystko się udało.